Witamina C – przeciwwskazania i wyniki badań

11 stycznia 2016

krwinka3Brak witaminy C w naszym organizmie wywołuje m.in. szkorbut (gnilec), a także zmniejszenie się ogólnej odporności na infekcje, opóźnienie gojenia ran oraz zwiększa się skłonność do krwawienia. Ponadto niedobór witaminy C przyczynia się do występowania próchnicy zębów, paradontozy, a nawet chorób alergicznych.

Ze względu na fakt, iż człowiek nie jest w stanie sam produkować witaminę C, niezbędne jest jej systematyczne dostarczanie do organizmu w celu jego prawidłowego funkcjonowania oraz profilaktycznego zapobiegania licznym chorobom.

Bez wątpienia najważniejszą rolą witaminy C jest funkcja antyoksydacyjna, bowiem jest ona jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, który skutecznie zwalcza wolne rodniki wyrządzające wiele szkód w naszym organizmie.

Przeciwwskazania związane z zastosowaniem dużej dawki witaminy C

Wysokie dawki witaminy C nie stanowią raczej zagrożenia, jednak warto wspomnieć, iż mogą być szkodliwe dla pacjentów, u których występują następujące dolegliwości:

  • zaburzenia nerek z tendencją do tworzenia się kamieni nerkowych,
  • dziedziczne zaburzenie o nazwie G-6-PD (w tym przypadku pojawia się ryzyko hemolizy, czyli stanu w którym czerwone krwinki ulegają zniszczeniu),
  • hemochromatoza, czyli stan, w którym organizm pobiera oraz przechowuje więcej żelaza niż go potrzebuje (witamina C może przyczyniać się do łatwiejszego wchłaniania żelaza przez organizm).
  • poniżej prezentujemy wyniki badań laboratoryjnych, w których stosowano leczenie dużymi dawkami witaminy C poprzez dożylną aplikację:
  • spowolnienie wzrostu oraz rozprzestrzeniania się raka prostaty, raka trzustki, raka wątroby, raka jelita grubego oraz złośliwego nerwiaka niedojrzałego i innych rodzajów komórek nowotworowych.
  • połączenie wysokiej dawki witaminy C z niektórymi rodzajami chemioterapii okazało się o wiele bardziej skuteczniejsze, niż stosowanie samej chemioterapii:
  • połączenie podwyższonej dawki witaminy C z radioterapią zniszczyło o wiele więcej komórek rakowych glejaka wielopostaciowego, niż sama radioterapia.

.

Brak komentarzy

Komentowanie wyłączone.

Facebook