Czym są substancje chelatacyjne?

2 listopada 2015

lekarkaChelatacja (terapia chelatacyjna) to dosyć nowoczesna metoda leczenia w naszym kraju, chociaż trzeba wspomnieć, że w innych państwach m.in. w Stanach Zjednoczonych od lat jest już stosowana w walce z różnymi chorobami. Terapia ta polega najczęściej na dożylnym, czyli pozajelitowym lub też w niektórych przypadkach doustnym, podawaniu tzw. chelatorów, czyli substancji chelatacyjnych.

Substancje chelatacyjne charakteryzują się zdolnością do chemicznego wiązania się z metalami oraz minerałami – naturalnie w przyrodzie, jak i również organizmie ludzkim. Działanie chelatora polega na otoczeniu jonu określonego minerału lub metalu i usunięciu go z organizmu w moczu lub kale.

Chelatory to dwufunkcyjne substancje chemiczne, które występują również naturalnie – przykładem może być tutaj hemoglobina znajdująca się w naszej krwi, czy też roślinny chlorofil, który bardzo często jest podawany pacjentom podczas choroby oraz chemioterapii. Dwufunkcyjność tych substancji polega na tym, że z jednej strony mogą one dostarczyć do komórek organizmu odżywcze substancje, takie jak m.in. tlen, mikroelementy i witaminy, a równocześnie mogą przyłączyć do siebie i usunąć szkodliwe jony metali ciężkich np. ołowiu, rtęci, kadmu, baru, talu, arsenu. Chelaty przyczyniają się także do oczyszczenia organizmu z toksycznych substancji oraz usunięcia tłuszczów, nadmiaru cholesterolu, czy też trójglicerydów. Komórki tak naprawdę cały czas potrzebują związków chylatowych, aby mogły prawidłowo funkcjonować.

W terapii chelatacyjnej najczęściej wykorzystywaną substancją jest aminokwas o nazwie EDTA. Po raz pierwszy zastosowano go w medycynie w roku 1948 w Stanach Zjednoczonych u robotników z fabryki baterii, którzy zatruli się ołowiem. Wkrótce po tym wydarzeniu chelatacja była użyta w przypadku marynarzy z amerykańskiej marynarki wojennej, którzy także ulegli zatruciu ołowiem. Z biegiem lat ta terapia stała się najbardziej popularną i niezwykle skuteczną metodą leczenia zatrucia ołowiem. Co więcej, od 1952 roku dożylną chelatację z zastosowaniem substancji EDTA zaczęto stosować również w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

.

Brak komentarzy

Komentowanie wyłączone.

Facebook