Chelatacja – co to takiego?

19 sierpnia 2015

cholesterol.2Chelatacja to nieoperacyjna metoda leczenia, która polega na rozpuszczaniu płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, eliminując źródło wolnych rodników. Jest to dosyć nowa i wciąż mało znana metoda terapii, która w szczególności bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia osób z problemami układu krążeniowego tj. zawał mięśnia sercowego, przebyty lub też zagrażający wystąpieniu udar mózgu, niedokrwienne bóle kończyn, powikłania cukrzycy, choroby zwyrodnieniowe.

Chelatacja – trochę historii

Źródła chelatacji sięgają aż do 1893 roku i są związane z francusko-szwajacarskim chemikiem Alfredem Wernerem, który dokładnie w 1913 roku otrzymał Nagrodę Nobla za opracowanie teorii dotyczącej wiązania metali przez organiczne cząsteczki. Właśnie ta teoria, nieco później stała się podstawą współczesnej metody chelatacji.

Terapię chelatacji z wykorzystaniem EDTA po raz pierwszy zastosowano w medycynie w 1948 roku w Stanach Zjednoczonych. Metoda ta była stosowana u robotników z fabryki baterii, którzy zatruli się ołowiem. W późniejszym czasie, w amerykańskiej marynarce wojennej terapii zaczęto poddawać marynarzy, który również ulegli zatruciu ołowiem w trakcie malowania okrętów oraz budynków rządowych. Lekarze wykonujący chelatację u zatrutych osób zauważyli pewną zależność, która dotyczyła pacjentów cierpiących dodatkowo na miażdżycę tętnic – otóż terapia przyczyniła się do znacznej poprawy stanu ich tętnic.

Do dnia dzisiejszego chelatacja w USA jest preferowanym sposobem leczenia w przypadkach zatrucia ołowiem, a także coraz częściej stosuje się ją w celu zwalczania chorób układu sercowo-naczyniowego. Wcześniej terapia była dostępna jedynie w formie dożylnej, natomiast obecnie istnieje także leczenie doustne.

Chelatacja – działanie i efekty

Pacjent otrzymuje za pomocą kroplówki (w przypadku formy dożylnej) silny środek wiążący o nazwie EDTA, czyli kwas wersetowy, który w medycynie jest znany od bardzo dawna. Substancja ta, po wprowadzeniu do krwi wiąże metale ciężkie i jest wydalana wraz z nimi z organizmu w ciągu kilku godzin. Efektem całej terapii ma być dokładne i głębokie oczyszczenie wszystkich naczyń, nawet tych najmniejszych oraz ogólne odtrucie organizmu i wprowadzenie do komórek cennych makro- i mikroelementów.

.

Brak komentarzy

Komentowanie wyłączone.

Facebook