Witamina C podawana dożylnie – korzyści i bezpieczeństwo

7 września 2015

lekarzWitamina C w celu poprawy oraz zachowania zdrowia, powinna być dostarczana do naszego organizmu każdego dnia, przede wszystkim dlatego, iż człowiek nie jest w stanie samodzielnie jej wyprodukować. Musi więc być ona spożywana wraz z jedzeniem lub stosując suplementację. Dopiero od niedawna dosyć popularna staje się także nowoczesna terapia witaminą C, która podawana jest w najczystszej postaci dożylnie. Dzięki temu witamina wraz ze swoimi cennymi właściwościami niezwykle szybko wchłania się do naszego organizmu i działa niemal od razu.

Podczas stosowania tabletek, niestety przyswajalność, a co za tym idzie działanie witaminy jest o wiele niższe. Warto wspomnieć, iż witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, nie jest magazynowana w organizmie ludzkim i dlatego dosyć szybko zostaje z niego usunięta. Właśnie dlatego tak istotne jest jej regularne dostarczanie.

Witamina C przyczynia się do zapobiegania powstawana oraz wspomagania leczenia wielu poważnych schorzeń, takich jak m.in. choroba sercowo-naczyniowa, choroby reumatyczne, przewlekłe zapalenia, stres, choroby układu krążenia. Gdy jesteśmy chorzy, automatycznie zwiększa się zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę C. Dlatego w takich przypadkach zażywanie tabletek nie jest wystarczające i jedynym rozsądnym i skutecznym sposobem, aby osiągnąć korzystne efekty jest podawanie witaminy C dożylnie w postaci wlewu kroplowego, rozcieńczonej solą fizjologiczną lub glukozą.

Witamina C ma niezwykle szerokie zastosowanie:

  • stany zapalne,
  • choroby pasożytnicze,
  • w okresach infekcji oraz wracania do zdrowia,
  • awitaminozy i hipowitaminozy,
  • zespoły nieprawidłowego wchłaniania,
  • leczenie zatruć chemicznymi substancjami,
  • w trakcie gojenia się ran i złamań,
  • jako antyoksydant w walce z wolnymi rodnikami,
  • podczas natężonego wysiłku fizycznego.

Zagrożenia powiązane z terapią dożylną praktycznie nie istnieją. Faktem jest, iż zażywanie witaminy C w tabletkach może powodować m.in. rozpuszczanie szkliwa, podrażnienia żołądka oraz rozwolnienia. Jednak, dzięki zastosowaniu wlewów bezpośrednio do żyły, te skutki uboczne nie występują.

.

Brak komentarzy

Komentowanie wyłączone.

Facebook