Czy witamina C podawana w dużych dawkach dożylnie może okazać się lekiem na raka?

14 grudnia 2015

krew4Jak wynika z opublikowanych badań laboratoryjnych w Stanach Zjednoczonych, podawanie zwiększonych dawek witaminy C w formie dożylnej można znacznie przyspieszyć i wspomóc niszczenie komórek nowotworowych. Tekst z podsumowaniem i zaskakującymi wynikami tego badania znalazł się w czasopiśmie „Science Translational Medicine”. Autorzy badań chcą przeprowadzić kolejne testy na większej grupie pacjentów. Opierając się na uzyskanych wynikach wzywają więc rząd Stanów Zjednoczonych, aby sfinansował dalsze badania.

Witamina C w formie dożylnej – przebieg badania i wyniki

Eksperyment został przeprowadzony głównie na myszach, ale także na dokładnie 22 pacjentkach, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika w zaawansowanej fazie oraz na samych komórkach rakowych w laboratorium.

Badania wykazały, iż stosowanie chemioterapii w połączeniu z dożylnym dostarczaniem dużych dawek witaminy C nie tylko zatrzymuje rozwój nowotworu w organizmie chorego, ale w wielu przypadkach przyczynia się do przyspieszenia umierania komórek nowotworowych. Według badaczy, najbardziej efektywną metodą wspomagania całej terapii były dla chorych dożylne zastrzyki z witaminą C, gdyż dzięki temu działała niemal od razu, a także docierała prosto do obszarów w organizmie, w których była najbardziej potrzebna. Natomiast doustne spożywanie witaminy C nie przyniosło zadowalających rezultatów podczas kuracji.

Podczas badań, naukowcy z Uniwersytetu w Kansas dostrzegli również, że po wchłonięciu przez organizm witaminy C oraz w trakcie zwalczania przez nią nowotworów, zdrowe komórki, które znajdują się blisko tych rakowych, nie ulegają jakiemukolwiek uszkodzeniu, ich stan się w ogóle nie zmienia i nie pogarsza. Co więcej, witamina C wykorzystywana podczas chemioterapii niwelowała wiele jej efektów ubocznych – pacjentki czuły się lepiej oraz łatwiej było im przejść całą terapię.

Wstępne wyniki badań co bardzo obiecujące, jednak naukowcy martwią się, że ta bez wątpienia skuteczna metoda wspomagania leczenia nowotworów, nie będzie możliwa do zastosowania na szeroką skalę. Bowiem zgodnie z prawem, firmy farmaceutyczne nie mogą opatentować produktów w formie dożylnej, które naturalnie występują w przyrodzie.

.

Brak komentarzy

Komentowanie wyłączone.

Facebook